U prva četiri meseca Srbija je potrošila 34 milijarde dinara više nego što je zarađeno, podaci su ministarstva finansija Srbije. Iako je deficit na planiranom nivou za prvi kvartal, ipak se punjenje budžeta, po svemu sudeći, sporije odvija u odnosu na ono čemu se država nadala.U prvom kvartalu država je ubrala 184 milijarde dinara na osnovu poreskih prihoda, od predviđenih 610 milijardi za celu 2010. Prema zvaničnim podacima objavljenim na sajtu Ministarstva finansija, budžet se puni onako kako je i planirano. Porez na dohodak, carine i ostali poreski prihodi su naplaćeni prema očekivanjima, dok je porez na dobit čak naplaćen iznad očekivanog nivoa.
U prva četiri meseca Srbija je potrošila 34 milijarde dinara više nego što je zarađeno, podaci su ministarstva finansija Srbije.
Iako je deficit na planiranom nivou za prvi kvartal, ipak se punjenje budžeta, po svemu sudeći, sporije odvija u odnosu na ono čemu se država nadala.
U prvom kvartalu država je ubrala 184 milijarde dinara na osnovu poreskih prihoda, od predviđenih 610 milijardi za celu 2010. Prema zvaničnim podacima objavljenim na sajtu Ministarstva finansija, budžet se puni onako kako je i planirano.
Porez na dohodak, carine i ostali poreski prihodi su naplaćeni prema očekivanjima, dok je porez na dobit čak naplaćen iznad očekivanog nivoa. I novca iz investicija će, barem kako to tvrdi ministarka finansija Diana Dragutinović, biti dovoljno.
To su zvanične informacije. Međutim brojni analitičari, među kojima i glavni urednik Ekonomist magazina Milan Ćulibrk, kažu da cifre pokazuju da će Srbija 2010. godinu završiti sa 30 milijardi većim deficitom nego što je to planirano.
Zbog svega toga, kaže Ćulibrk, je i pokrenuto pitanje „nepristojno bogatih“ ljudi u Srbiji. Analitičari procenjuju da bi moglo da dođe do novog ekstraoporezivanja bogatih ako se uzmu u obzir izjave koje je predsednik Srbije iznosio poslednjih dana.
Važeći poreski propisi u Srbiji, smatraju stručnjaci, pružaju dosta mogućnosti da se sakrije i uzme veliki novac. Na probleme u primeni poreskih zakona ukazao je nedavno i sam predsednik Srbije kada je rekao da poreski organi previđaju zakonsku mogućnost naplate poreza na dobit of šor kompanijama koje posluju u Srbiji.
Milan Ćulibrk podseća da je Zakonom o poreskoj administraciji predviđeno da poreska uprava ukrsti podatke o poreskom obvezniku, odnosno da uporedi ono što se prijavi kao godišnji prihod sa imovinom kojom ta osoba raspolaže. Međutim, u praksi to nije slučaj.
U međuvremenu se postavlja pitanje da li će kao način punjenja budžeta biti podignute i cene koje kontroliše država. Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević to demantuje i kaže da cene neće rasti, najavljujući i pojeftinjenje goriva.
Guverner u ostavci Radovan Jelašić ubeđen je takođe da će do kraja godine inflacija iznositi pet procenata, napomenuvši da cene ne zavise samo od kursa dinara već i od drugih spoljnih i unutrašnjih faktora. „Koji bi to bio nivo kursa koji bi eventualno ugrozio stabilnost cena, nemoguće je precizno utvrditi jer monetarna ekonomija nije fizika ili hemija", rekao je Jelašić